PELERINAJE

Intrare
Clopotniţa
(2015)
Sf. Paraschevi (a grecilor)

Săpt. a-V-a

• Sf. Mucenic Atinoghen, episcop Pidahtoei
• Sf. Mucenic Avudim
• Sf. Mucenic Faust
• Sf. Antioh, fratele Sf. Mucenic Platon
• Sf. Mucenici cei din Pisidia
• Sf. Muceniţe femei, care de sabie s-au săvârşit
• Sf. Mucenic Atinoghen

Matei XIII, 36-43

În vremea aceea, intrând Iisus în casă, s-au apropiat de Dânsul ucenicii Săi, zicând: lămureşte-ne pilda neghinelor din ţarină. El le-a răspuns, zicând: Cel ce seamănă sămânţa cea bună este Fiul Omului ... Citeşte mai mult »

I Corinteni III, 18-23

Fraţilor, nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înţelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înţelept. Căci înţelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lu ... Citeşte mai mult »

2020 - Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și anul comemorativ al filantropilor ortodocși români.

pred. înnorat