SINAXAR ORTODOX

LUNA

Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.

• Preacuvioasa muceniţă Evdochia samarineanca
• Sf. Domnina, cea din Cir
• Sf. Mc. Antonina
• Sf. Mc. Marcel şi Anton
• Sf. Mc. Silvestru şi Sofronie
• Sf. Mc. Nestorian
• Sf. Mc. Harisie, Nichifor şi Agapie
• Cuv. Agapie de la Vatopedi, Muntele Athos

Marcu XV, 22, 25, 33-41

În vremea aceea, luând pe Iisus, ostaşii L-au dus ca să-L răstignească şi L-au dus la locul Golgota, care se tălmăceşte: locul Căpăţânii.

Şi, când L-au răstignit, era ceasul al treilea.

Citeşte mai mult »

II Ioan I, 1-13

Preotul, către aleasa Doamnă şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul, pentru adevărul care rămâne în noi şi va fi cu noi în veac: Har, m ... Citeşte mai mult »

2021 - Anul omagial al pastorației pastorației românilor din afara României și comemorării celor adormiți întru Domnul