ДОБРО ДОШЛИ НА САЈТУ ЦРКВА "CBETИ СTEФAH"

Săpt. a-IV-a
după Paşti

ДAИ СAИHTC

• Cuv. Teodor Sfinţitul, ucenicul preacuviosului Pahomie cel Mare
• Sf. Alexandru Arhiepiscopul Ierusalimului şi Sf. Mc. Avda şi Avdiis episcopii, şaisprezece preoţi, nouă diaconi, saşe călugări şi şapte fecioare
• Sf. Mc. Isaachie, Simeon şi Vahtisoiu
• Sf. Părinţi din Mănăstirea Sf. Sava, ucişi de către Vlemini
• Sf. Mc. Papilin, care de sabie s-a săvârşit
• Sf. Mc. Petru cel din Vlaherna
• Sf. Nicolae Patriarhul Constantinopolului
• Sf. Eufimia, aproape de limanul Neoriei, de la sfânta Dinamis
• Sf. Noul Mucenic Nicolae cel din Mezov care a mărturisit la anul 1617 şi care prin foc s-a săvârşit

Читајте и слушате дневног синакар
Румунски верзија  ОВДЕ

ДНЕВНИ ГOCПEЛ

Ioan VIII, 31-42

Zis-a Domnul către iudeii care crezuseră în El: dacă rămâneţi în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi. Ei însă I-au răspuns: noi su ... Citeşte mai mult »

ДНЕВНИ АПОСТОЛ

Fapte XII, 1-11

În vremea aceea, regele Irod (Agripa) a pus mâna pe unii din Biserică, ca să-i piardă. Şi a ucis cu sabia pe Iacov, fratele lui Ioan. Şi văzând că este pe placul iudeilor, a mai luat şi pe Petru, (şi e ... Citeşte mai mult »

ВЕСТИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

УСКРС ДАТУМ

Year