Santo Stefano - Calarasi - Chiesa - Bucarest

BENVENUTI AL SITO DELLA CHIESA "SANTO STEFANO"

Săapt.32

SANTI DEL GIORNO

• Cuv. Efrem Sirul
• Cuv. Paladie
• Cuv. Iacov Sihastrul
• Sf. Mc. Haris

Leggi e ascolta il quotidiano la sinaxar
versione rumena  QUI

GIORNO GOSPEL

Marcu XI, 11-23

În vremea aceea a intrat Iisus în Ierusalim şi în templu; şi, după ce a văzut toate, iar vremea fiind spre seară, a plecat la Betania cu cei doisprezece. A doua zi, plecând din Betania, a flămânzit şi, ... Citeşte mai mult »

GIORNO APOSTOLO

Iacov III, 1-10

Fraţilor, nu vă faceţi voi mulţi învăţători, ştiind că (noi învăţătorii) mai mare osândă vom lua. Pentru că toţi greşim în multe chipuri: dacă nu greşeşte cineva în cuvânt, acela este bărbat desăvârşit ... Citeşte mai mult »

NOTIZIA

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATA DI PASQUA

Anno