Săpt. a-XXIII-a

• Sf. Mucenic Chiril
• Sf. Mucenici Min şi Mineu
• Sf. Sava Stratilatul
• Sf. Anna, care şi-a schimbat portul şi numele bărbăteşte şi s-a numit Evfimian
• Sf. Fevronia fiica împăratului Iraclie
• Sf. Muceniţă Melitina
• Sf. Noul Mucenic Atanasie cel ce era din Sparta Ataliei

Luca IX, 7-11

În vremea aceea, când a auzit despre cele ce săvârşea Iisus, Irod Tetrarhul era în nedumerire, pentru că unii ziceau că Ioan s-a sculat din morţi; iar alţii, că Ilie s-a arătat; şi iarăşi alţii, că un ... Citeşte mai mult »

Coloseni I, 24-29; II, 1

Fraţilor, acum mă bucur de suferinţele mele pentru voi şi împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica, al cărei slujitor m-am făcut, potrivit iconomie ... Citeşte mai mult »

2020 - Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și anul comemorativ al filantropilor ortodocși români.

ceaţă