BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt lăsat
sec de brânză

LES SAINTS DU JOUR

• Cuv. mărt. Vasile
• Sf. Mc. Proteriu, arhiep. Alexandriei
• Sf. Mc. Nestor
• Cuvioasele Chira şi Marana
• Sf. 6 mucenici din Egipt
• Sf. Ap. Nimfas şi Evul
• Cuv. Varsos, ep. Damascului
• Sf. Mc. Avrichiu
• Sf. noua Mc. Chirana preaînţeleaptă, din Tesalonic

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Marcu XV, 1-15

În vremea aceea căpeteniile preoţilor au ţinut sfat cu bătrânii, cu cărturarii şi cu toată adunarea şi, după ce L-au legat pe Iisus, L-au dus şi L-au dat lui Pilat. Şi L-a întrebat Pilat: Tu eşti împăr ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Ioan IV, 20-21; V, 1-21

Iubiţilor, dacă cineva zice: Iubesc pe Dumnezeu!, iar pe fratele său îl urăşte, mincinos este. Pentru că cel ce nu iubeşte pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année