BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-V-a

LES SAINTS DU JOUR

• Pomenirea Soborului Arhanghelului Gavriil
• Sf. Cuvios Ştefan Savaitul
• Sf. Muceniţă Golinduh
• Sf. Cuvioasă Sara

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Matei XIII, 10-23

În vremea aceea, apropiindu-se de Iisus, ucenicii I-au zis: pentru ce le vorbeşti lor în pilde? Iar El, răspunzând, a zis: pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, iar lor ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Romani XVI, 17-24

Fraţilor, vă îndemn să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei, căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pâ ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année