Eglise Saint Etienne - Calarasi - Bucarest

BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-XXX-a

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Mare Muceniţă Varvara
• Sf. Cuvios Ioan Damaschin, monahul şi preotul
• Sf. Cuvios Ioan, episcopul Polivatului, făcătorul de minuni
• Sf. Ioan Sihastru, episcopul Coloniei
• Sf. Muceniţă Iuliana
• Sf. Hristodul şi Hristodula
• Sf. Noul Mucenic Serafim, episcopul Fanariului

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Luca XVI, 15-18; XVII, 1-4

Zis-a Domnul către iudeii care veniseră la Dânsul: voi sunteţi cei ce vă faceţi pe voi drepţi înaintea oamenilor, dar Dumnezeu cunoaşte inimile voastre; căci ce este socotit înălţat între oameni, urâci ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Timotei IV, 4-8; 16

Fiule Timotei, orice făptură a lui Dumnezeu este bună şi nimic nu este de lepădat, dacă se ia cu mulţumire; căci se sfinţeşte prin cuvântul lui Dumnezeu şi prin rugăciune. Punându-le înaintea fraţilor ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année