Eglise Saint Etienne - Calarasi - Bucarest

BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-XXX-a

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Prooroc Avacum
• Sf. Cuvioşi şi pustnici Ioan, Iraclemon, Andrei şi Teofil
• Sf. Muceniţă Miropa
• Sf. Solomon, arhiepiscopul Efesului
• Sf. Aviv cel nou
• Sf. Cuvios Chiril Fileotu, care a pustnicit pe la anul 1060

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Luca XV, 1-10

În vremea aceea stăteau aproape de Iisus toţi vameşii şi păcătoşii, ca să-L asculte. Dar fariseii şi cărturarii cârteau, zicând: Acesta primeşte la Sine pe păcătoşi şi mănâncă cu ei. Atunci a zis către ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Timotei I, 18-20; II, 8-15

Fiule Timotei, această poruncă îţi încredinţez, ca, potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupţi lupta cea bună, după cuvântul lor, având credinţă şi cuget bun, pe care unii, lepădân ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année