BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

LES SAINTS DU JOUR

• Preacuvioasa muceniţă Evdochia samarineanca
• Sf. Domnina, cea din Cir
• Sf. Mc. Antonina
• Sf. Mc. Marcel şi Anton
• Sf. Mc. Silvestru şi Sofronie
• Sf. Mc. Nestorian
• Sf. Mc. Harisie, Nichifor şi Agapie
• Cuv. Agapie de la Vatopedi, Muntele Athos

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Marcu XV, 22, 25, 33-41

În vremea aceea, luând pe Iisus, ostaşii L-au dus ca să-L răstignească şi L-au dus la locul Golgota, care se tălmăceşte: locul Căpăţânii.

Şi, când L-au răstignit, era ceasul al treilea.

Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

II Ioan I, 1-13

Preotul, către aleasa Doamnă şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul, pentru adevărul care rămâne în noi şi va fi cu noi în veac: Har, m ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année