Marcu VIII, 27-31

În vremea aceea au ieşit Iisus şi ucenicii Săi prin satele Cezareii lui Filip. Şi pe drum a întrebat Iisus pe ucenicii Săi, zicând: cine spun oamenii că sunt Eu? Iar ei I-au răspuns şi au zis: unii spun că eşti Ioan Botezătorul; alţii, că eşti Ilie; iar alţii, că eşti unul dintre prooroci. Atunci El i-a întrebat: dar voi cine ziceţi că sunt Eu? Şi, răspunzând Petru, I-a zis: Tu eşti Hristosul. Şi le-a poruncit să nu spună aceasta nimănui despre El. Apoi a început să-i înveţe că Fiul Omului trebuie să pătimească multe şi să fie defăimat de bătrâni, de mai marii preoţilor şi de cărturari şi să fie omorât, iar după trei zile să învieze.

din Post

• Sf. Mc. Artemon
• Sf. Noului Mucenic Dimitrie Peloponisiul
• Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dada