Marcu XV, 1-15

În vremea aceea căpeteniile preoţilor au ţinut sfat cu bătrânii, cu cărturarii şi cu toată adunarea şi, după ce L-au legat pe Iisus, L-au dus şi L-au dat lui Pilat. Şi L-a întrebat Pilat: Tu eşti împăratul iudeilor? Iar El, răspunzând, i-a zis: tu zici. Iar căpeteniile preoţilor, aduceau împotriva Lui multe învinuiri. Atunci Pilat L-a întrebat din nou, zicând: nu răspunzi nimic? Iată câte spun împotriva Ta. Iar Iisus nimic nu a mai răspuns la nimic, încât Pilat a rămas mirat. Iar la sărbătoarea Paştilor el le elibera câte un vinovat pe care îl cereau ei. Şi era unul care se numea Baraba închis împreună cu tovarăşii lui, care, într-o răscoală, săvârşiseră un omor. Deci, venind sus, poporul a început să ceară să le facă cum obişnuia întotdeauna. Atunci Pilat le-a răspuns, zicând: voiţi să vă eliberez vouă pe împăratul iudeilor? Fiindcă ştia că din ură i-L dăduseră căpeteniile preoţilor. Dar căpeteniile preoţilor au îndemnat mulţimea, ca să le elibereze mai bine pe Baraba. Iar Pilat, răspunzând, din nou le-a zis: dar ce voiţi să fac cu Acesta, care ziceţi că este împăratul iudeilor? Iar ei iarăşi au strigat: răstigneşte-L! Pilat însă le-a zis: dar ce rău a făcut? Iar ei mai tare strigau: răstigneşte-L! Şi Pilat voind să facă pe placul poporului le-a eliberat pe Baraba; iar pe Iisus, biciuindu-L, L-a dat să fie răstignit.

Săpt lăsat
sec de brânză

• Cuv. mărt. Vasile
• Sf. Mc. Proteriu, arhiep. Alexandriei
• Sf. Mc. Nestor
• Cuvioasele Chira şi Marana
• Sf. 6 mucenici din Egipt
• Sf. Ap. Nimfas şi Evul
• Cuv. Varsos, ep. Damascului
• Sf. Mc. Avrichiu
• Sf. noua Mc. Chirana preaînţeleaptă, din Tesalonic

Marcu XV, 1-15

I Ioan IV, 20-21; V, 1-21

Iubiţilor, dacă cineva zice: Iubesc pe Dumnezeu!, iar pe fratele său îl urăşte, mincinos este. Pentru că cel ce nu iubeşte pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate ... Citeşte mai mult »

2020 - Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și anul comemorativ al filantropilor ortodocși români.

pred. înnorat