ДОБРЕ ДОШЛИ В САЙТА НА ЦЪРКВАТА "СBETИ СTEФAH"

Săpt. a-XXIII-a

СВЕТИИ HA ДEHЯ

• Sf. Cuvioasă Mare Muceniţă Anastasia Romana
• Sf. Cuvios Avramie şi Maria nepoata sa
• Sf. Mucenic Chiril
• Sf. Mucenici Min şi Mineu
• Sf. Sava Stratilatul
• Sf. Anna, care şi-a schimbat portul şi numele bărbăteşte şi s-a numit Evfimian
• Sf. Fevronia fiica împăratului Iraclie
• Sf. Muceniţă Melitina
• Sf. Noul Mucenic Atanasie cel ce era din Sparta Ataliei

Прочетете и слушат на дневната sinaxar
Румънският версия  ТУК

ЕВАНГЕЛИЕТО НА ДЕНЯ

Luca IX, 7-11

În vremea aceea, când a auzit despre cele ce săvârşea Iisus, Irod Tetrarhul era în nedumerire, pentru că unii ziceau că Ioan s-a sculat din morţi; iar alţii, că Ilie s-a arătat; şi iarăşi alţii, că un ... Citeşte mai mult »

AПОСТОЛ НА ДЕНЯ

Coloseni I, 24-29; II, 1

Fraţilor, acum mă bucur de suferinţele mele pentru voi şi împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica, al cărei slujitor m-am făcut, potrivit iconomie ... Citeşte mai mult »

НОВИНИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ВЕЛИКДЕН ДАТА

Year