PELERINAJE

• Sf. Filumen şi Hristofor
• Sf. Evghenie
• Sf. Procopie şi Hristofor
• Sf. Mucenic Alexandru cel din Corint şi Preacuviosul Părintele nostru Grigorie
• Sf. Mucenic Teodor cel din Antiohia
• Sf. Cuvios Mucenic Hrisogon şi Cuviosul Marcu Trigleanul

Luca XI, 14-23

În vremea aceea a scos Iisus un diavol dintr-un bolnav care era mut. Şi când a ieşit diavolul, mutul a început să vorbească, iar mulţimile s-au minunat. Unii însă dintre ei ziceau: cu Beelzebul, căpete ... Citeşte mai mult »

I Tesaloniceni II, 9-14

Fraţilor, vă aduceţi aminte de osteneala şi de truda noastră; lucrând zi şi noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, aşa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu. Voi sunteţi martori şi Dumnezeu ... Citeşte mai mult »

2017 - Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

ceaţă