PELERINAJE

• Cuv. Macarie Alexandrinul
• Sf. Mc. Eufrasia
• Cuv. Meletie Valisiotul Mărturisitorul
• Sf. Marcu Eugenicul cel din Efes, singurul luptător, apărător şi păzitor al Ortodoxei
• Sf. Arsenie, arhiepiscopul Cherchirei

Marcu XI, 27-33

În vremea aceea a venit Iisus iarăşi în Ierusalim şi, când se plimba el prin templu, au venit la Dânsul cărturarii şi bătrânii şi I-au zis: cu ce putere faci acestea şi cine Ţi-a dat Ţie puterea aceast ... Citeşte mai mult »

Iacov IV, 7-17; V, 1-9

Fraţilor, supuneţi-vă lui Dumnezeu. Staţi împotriva diavolului, şi el va fugi de la voi. Apropiaţi-vă de Dumnezeu, şi Se va apropia şi El de voi. Curăţiţi-vă mâinile, păcătoşilor, şi sfinţiţi-vă inimil ... Citeşte mai mult »

2018 - Anul omagial al unității de credință şi de neam şi Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918.

-2 ° C