PELERINAJE

• Sf. Mucenic Marchel
• Sf. Mucenici Dasiu şi Maron
• Sf. Cuvios Pamvo
• Sf. Ştefan cel din Amasia, arhiepiscopul Constantinopolului, şi Ioan, mitropolitul Calcedonului
• Pomenirea înnoirilor bisericii Preasfintei Stăpânei noastre de Dumnezeu Născătoare întru ale lui Calistrat

Matei XII, 9-13

În vremea aceea a venit Iisus în sinagoga iudeilor. Şi iată că era acolo un om care avea o mână uscată. Atunci L-au întrebat dacă se cuvine a vindeca în zi de sâmbătă, ca să aibă ei de ce să-L învinovă ... Citeşte mai mult »

Romani XII, 4-5; 15-21

Fraţilor, precum într-un singur trup avem multe mădulare şi mădularele nu au toate aceeaşi lucrare, aşa şi noi, cei mulţi, un trup suntem în Hristos şi fiecare suntem mădulare unii altora.

B ... Citeşte mai mult »

2018 - Anul omagial al unității de credință şi de neam şi Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918.