BINE AŢI VENIT PE SITEUL BISERICII SFÂNTUL ŞTEFAN CĂLĂRAŞI - BUCUREŞTI

Biserica voievodală, de cult ortodox, cu hramul "Sfântul Ştefan" (27 decembrie) şi "Înălţarea Domnului", a fost înălţată pe 25 septembrie 1768, cum stă scris în pisania de piatră de la intrare.

Valoarea acestui monument istoric se reflectă atât în pictura exterioară, reprezentată de cele 30 de medalioane în care sunt zugrăvite pe lângă patriarhii Vechiului Testament, prooroci, Apostoli, îngeri şi chipuri din cultura clasică - sibile şi filosofi antici (Sibila Delfica, Persica, Platon şi Aristotel)- lucru mai rar întâlnit în ţara noastră, cât si în pictura interioară, care datează din 1886 şi este executată peste vechile fresce ale pictorului Tache Ionescu - elev al şcolii lui Gheorghe Tăttărescu.

De asemenea, biserica păstrează multe din odoarele originale şi extrem de valoroase, precum: icoanele împărăteşti - 1809 şi cea a Sfântului Ştefan, ferecate în argint (metal argintat)- 1811, zugrăvite de Radu Zugravul la zidirea bisericii, uşile împărăteşti, uşile laterale ale tâmplei, jeţul arhieresc şi Crucea de pe catapeteasmă.

În cadrul casei parohiale, în curând, se va deschide expoziţia "Fragmente din Istoria Românilor".

În anul 2014, vom împlini 250 de ani de atestare documentară...  Citeşte mai mult »

În biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti se află şi părticele din moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur (sau Zlătarul) (13 noiembrie şi 30 ianuarie), Sfântului Haralambie (10 februarie) şi Sfântului Grigorie Teologul (25 ianuarie şi 30 ianuarie). Acestea au fost aşezate, cu mare cinste şi închinare, într-o nouă raclă, în data de 20 iulie 2013...  Citeşte mai mult »

Tot aici se află şi icoana Sfântului Ioan Botezătorul care a aparţinut Mareşalului Ioan Antonescu şi care a fost purtată în fruntea oştirii Române la trecerea Prutului, până la Odessa.  Sursa »

Sfântul, slăvitul şi mult lăudatul Apostol Ştefan Întâiul-mucenic a fost unul din primii convertiţi creştini dintre evreii greci, unul din primii şapte diaconi hirotoniţi de Apostoli şi primul mucenic al Bisericii Ortodoxe. Este grabnic ajutător în judecarea proceselor nedrepte.

Biserica pomeneşte mucenicia Sfântului Ştefan în data de 27 decembrie şi mutarea moaştelor lui în data de 2 august, dar şi în 15 iunie odată cu Sfinţii Fortunat şi Ahaic.

Martiriul său a avut loc în valea lui Iosafat. Pe locul uciderii Sfântului Ştefan vor fi judecate neamurile. Pe locurile acelea vor sta Maica Domnului de-a dreapta şi Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul de-a stânga Fiului lui Dumnezeu.

Moaştele Sfântului Arhidiacon Ştefan au fost împărţite şi au ajuns în diverse locuri. Astfel, capul Sfântului Arhidiacon Ştefan a fost dus la Soissons în Picardia (Franţa), iar picioarele sale la Veneţia. Braţul drept al Sfântului Arhidiacon Ştefan se păstrează în Rusia, la Serghiev Posad, în Lavra Sfintei Treimi. De asemenea, moaşte ale Sfântului Ştefan se păstrează şi în bazilica "San Lorenzo fuori le Mura" din Roma, în Italia...  Citeşte mai mult »

Iubiţi enoriaşi,

Şi anul acesta, puteţi ajuta biserica noastră,
prin redirecţionarea a 2% din impozitul pe veniturile Dvs. din anul fiscal precedent.

Pentru descărcarea formularului şi instrucţiuni de completare, faceţi click aici.

Termen limită de depunere: până pe data de 25 mai 2015.

Mulţumim şi fie ca Dumnezeu să vă răsplătească efortul!

Dum. a-2-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma)
Ap. Fapte V, 12-20
Ev. Ioan XX, 19-31
glas 1, voscr.1

• Cuv. Ioan Paleolavritul, de la Lavra cea veche
• Sf. Mc. Pafnutie
• Sf. Socrat şi Dionisie
• Cuv. Gheorghe Mărturisitorul, episcopul Antiohiei Pisidei
• Sf. Trifon Arhiepiscopul Constantinopolului
• Cuv. Simeon, egumenul Sf. Mănăstiri Filotheu din Muntele Athosului

12° C

Vizita pastorală prilejuită de Botezul Domnului a avut loc duminică 4 și luni 5 ianuarie 2015.

Adunarea Parohială de Tineret a avut loc duminică, 11 ianuarie 2015.

Adunarea Parohială a avut loc dumincă, 1 martie 2015.

În biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti se află şi părticele din moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur (sau Zlătarul) (13 noiembrie şi 30 ianuarie), Sfântului Haralambie (10 februarie) şi Sfântului Grigorie Teologul (25 ianuarie şi 30 ianuarie). Acestea au fost aşezate cu mare cinste şi închinare, într-o nouă raclă, în data de 20 iulie 2013.

În curând, în cadrul casei parohiale, deschiderea expoziţiei "Fragmente din Istoria Românilor".

2015 - Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur.

În anul 2014, s-au împlinit 250 de ani de atestare documentară a bisericii Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti.

Termenul limită pentru depunerea fişelor fiscale pentru redirecţionarea a 2% din impozitul pe venitul din anul precedent este 25 mai 2015.

Linkuri utile:

Data Sf. Paşti