BINE AŢI VENIT PE SITEUL BISERICII SFÂNTUL ŞTEFAN CĂLĂRAŞI - BUCUREŞTI

Biserica voievodală, de cult ortodox, cu hramul "Sfântul Ştefan" (27 decembrie) şi "Înălţarea Domnului", a fost înălţată pe 25 septembrie 1768, cum stă scris în pisania de piatră de la intrare.

Valoarea acestui monument istoric se reflectă atât în pictura exterioară, reprezentată de cele 30 de medalioane în care sunt zugrăvite pe lângă patriarhii Vechiului Testament, prooroci, Apostoli, îngeri şi chipuri din cultura clasică - sibile şi filosofi antici (Sibila Delfica, Persica, Platon şi Aristotel)- lucru mai rar întâlnit în ţara noastră, cât si în pictura interioară, care datează din 1886 şi este executată peste vechile fresce ale pictorului Tache Ionescu - elev al şcolii lui Gheorghe Tătărăscu.

De asemenea, biserica păstrează multe din odoarele originale şi extrem de valoroase, precum: icoanele împărăteşti - 1809 şi cea a Sfântului Ştefan, ferecate în argint (metal argintat)- 1811, zugrăvite de Radu Zugravul la zidirea bisericii, uşile împărăteşti, uşile laterale ale tâmplei, jeţul arhieresc şi Crucea de pe catapeteasmă.

În cadrul casei parohiale, în curând, se va deschide expoziţia "Fragmente din Istoria Românilor".

În anul 2014, vom împlini 250 de ani de atestare documentară...  Citeşte mai mult »

În biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti se află şi părticele din moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur (sau Zlătarul) (13 noiembrie şi 30 ianuarie), Sfântului Haralambie (10 februarie) şi Sfântului Grigorie Teologul (25 ianuarie şi 30 ianuarie). Acestea au fost aşezate, cu mare cinste şi închinare, într-o nouă raclă, în data de 20 iulie 2013.

Tot aici se află şi icoana Sfântului Ioan Botezătorul care a aparţinut Mareşalului Ioan Antonescu şi care a fost purtată în fruntea oştirii Române la trecerea Prutului, până la Odessa...  Citeşte mai mult »

Sfântul, slăvitul şi mult lăudatul Apostol Ştefan Întâiul-mucenic a fost unul din primii convertiţi creştini dintre evreii greci, unul din primii şapte diaconi hirotoniţi de Apostoli şi primul mucenic al Bisericii Ortodoxe. Este grabnic ajutător în judecarea proceselor nedrepte.

Biserica pomeneşte mucenicia Sfântului Ştefan în data de 27 decembrie şi mutarea moaştelor lui în data de 2 august, dar şi în 15 iunie odată cu Sfinţii Fortunat şi Ahaic.

Martiriul său a avut loc în valea lui Iosafat. Pe locul uciderii Sfântului Ştefan vor fi judecate neamurile. Pe locurile acelea vor sta Maica Domnului de-a dreapta şi Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul de-a stânga Fiului lui Dumnezeu.

Moaştele Sfântului Arhidiacon Ştefan au fost împărţite şi au ajuns în diverse locuri. Astfel, capul Sfântului Arhidiacon Ştefan a fost dus la Soissons în Picardia (Franţa), iar picioarele sale la Veneţia. Braţul drept al Sfântului Arhidiacon Ştefan se păstrează în Rusia, la Serghiev Posad, în Lavra Sfintei Treimi. De asemenea, moaşte ale Sfântului Ştefan se păstrează şi în bazilica "San Lorenzo fuori le Mura" din Roma, în Italia...  Citeşte mai mult »

231120141397941200Dum. 1-a din Post
(a Ortodoxiei)
Ap. I Corinteni VIII, 8-13, IX, 1-2
Ev. Matei XXV, 31-46
glas 2, voscr.2

• Sf. Cuvios Antonie de la Iezeru-Vâlcea
• Sf. Amfilohie, episcopul Iconiei
• Sf. Grigorie, episcopul Bisericii acragantenilor
• Sf. Cuvios Sisinie Mărturisitorul
• Sf. Ishirion episcopul
• Sf. Elen, episcopul Tarsului

înnorat 4° C
înnorat

În data de 12 ianuarie 2014 a avut loc Adunarea Parohială pentru alegerea noului Consiliu Parohial.

În biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti se află şi părticele din moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur (sau Zlătarul) (13 noiembrie şi 30 ianuarie), Sfântului Haralambie (10 februarie) şi Sfântului Grigorie Teologul (25 ianuarie şi 30 ianuarie). Acestea au fost aşezate cu mare cinste şi închinare, într-o nouă raclă, în data de 20 iulie 2013.

În curând, în cadrul casei parohiale, deschiderea expoziţiei "Fragmente din Istoria Românilor".

2014 - Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) şi anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

În anul 2014, biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi - Bucureşti va împlini 250 de ani de atestare documentară.

Linkuri utile:

Data Sf. Paşti