SINAXAR ORTODOX

LUNA

Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.

Săpt. a-XXVI-a

• Sf. Mare Mucenic Platon
• Sf. Mucenic Romano
• Sf. Prunc
• Sf. Mucenic Romano, diaconul palestineanul
• Sf. Mucenic Zaheu, diaconul bisericii Gadirilor şi Alfeu, care de sabie s-au săvârşit

Luca IX, 18-22

În vremea aceea, când era singur şi se ruga, iar ucenicii erau cu Dânsul, i-a întrebat pe ei Iisus, zicând: cine zic oamenii că sunt Eu? Atunci ei, răspunzând, au zis: Ioan Botezătorul, iar alţii, Ilie ... Citeşte mai mult »

Coloseni II, 13-20

Fraţilor, pe voi, care eraţi morţi, în fărădelegile şi în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greşelile; ştergând zapisul ce era asupra noastră, car ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

pred. înnorat