SINAXAR ORTODOX

LUNA

Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.

Săpt. a-XXVII-a

• Sf. Cuvios Spiridon, făcătorul de minuni
• Sf. Mucenic Sinei
• Sf. Alexandru, arhiepiscopul Ierusalimului
• Sf. Cuviosi Amonata şi Antu
• Sf. Strămoşi

Luca XIII, 1-9

În vremea aceea au venit unii la Iisus, spunându-i despre galileienii al căror sânge l-a amestecat Pilat cu jertfele lor. Atunci, răspunzând, Iisus le-a zis: credeţi, oare, că aceşti galileieni au fost ... Citeşte mai mult »

II Tesaloniceni II, 13-17; III, 1-5

Fraţilor, datori suntem totdeauna să mulţumim lui Dumnezeu pentru voi, că v-a ales Dumnezeu dintru început, spre mântuire, întru sfinţirea duhului şi întru credinţa adevărului, la care v-a chemat prin ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

ceaţă