SFATURI DUHOVNICESTI

• Suflete, NU uita ceasurile tale de rugăciune, că nu ştii ce va urma (sfatul este al Sfântului, marelui şi duhovnicescului Grigore)

• Roagă-te neîncetat, roagă-te "cu timp şi fără timp", în tot locul, şi în tot ceasul!

• Sf. Mc. Metodie, episcopul Patarelor
• Pomenirea punerii moaştelor şi a îmbrăcămintelor Sfinţilor Apostoli Luca, Andrei şi Toma, a Proorocului Elisei şi a Mc. Lazăr
• Sf. Doi sihaştri
• Sf. Cuv. Calist, patriarhul Constantinopolului

Matei VII, 15-21

Zis-a Domnul: păziţi-vă de proorocii cei mincinoşi, care vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, iar pe dinlăuntru ei sunt lupi răpitori. După roadele lor îi veţi cunoaşte. Culeg, oare, oamenii struguri d ... Citeşte mai mult »

Efeseni V, 8-19

Fraţilor, altădată eraţi întuneric, iar acum sunteţi lumină întru Domnul; umblaţi ca fii ai luminii! Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate şi adevăr, încercând ce este bine-plăcut Domnu ... Citeşte mai mult »

2018 - Anul omagial al unității de credință şi de neam şi Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918.