Santo Stefano - Calarasi - Chiesa - Bucarest

BENVENUTI AL SITO DELLA CHIESA "SANTO STEFANO"

SANTI DEL GIORNO

• Sf. Mucenici Tirs, Levchie şi Calinic
• Sf. Mucenici Filimon, Apolonie, Arian şi cei dimpreună cu ei
• Pomenirea celor 4 ostaşi ce au pătimit împreună cu Sf. Arian

Leggi e ascolta il quotidiano la sinaxar
versione rumena  QUI

GIORNO GOSPEL

Luca XV, 1-10

În vremea aceea stăteau aproape de Iisus toţi vameşii şi păcătoşii, ca să-L asculte. Dar fariseii şi cărturarii cârteau, zicând: Acesta primeşte la Sine pe păcătoşi şi mănâncă cu ei. Atunci a zis către ... Citeşte mai mult »

GIORNO APOSTOLO

I Timotei I, 18-20; II, 8-15

Fiule Timotei, această poruncă îţi încredinţez, ca, potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupţi lupta cea bună, după cuvântul lor, având credinţă şi cuget bun, pe care unii, lepădân ... Citeşte mai mult »

NOTIZIA

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATA DI PASQUA

Anno