POZE EXTERIOR - MEDALIOANE

Patriarhul Isaac
Proorocul Solomon

• Sf. Cuvios şi de Dumnezeu purtător Părintele nostru Grigorie Decapolitul
• Sf. Proclu, arhiepiscopul Constantinopolului, ucenic al fericitului Ioan Hristostom
• Sf. Mucenic Dasie cel din Durostor (Silistra)
• Sf. Mucenici Nirsa episcopul şi Iosif ucenicul său şi episcopul şi alţi împreună cu dânşii
• Sf. Mucenici Isachie, Ioan şi Savorie
• Sf. Mucenici Gheitazet şi alţi trei
• Sf. Fecioare Tecla, Vautha şi Denahida
• Sf. Mucenici Eustatie, Tespesie şi Anatolie
• Sf. Teoctist mărturisitorul şi Patriciul

Luca XII, 16-21

Zis-a Domnul Pilda aceasta: unui om bogat i-a rodit ţarina şi se gândea în sine, zicând: ce voi face, căci nu am unde să-mi strâng roadele mele? Dar şi-a zis: aceasta voi face: voi strica hambarele mel ... Citeşte mai mult »

Efeseni V, 8-19

Fraţilor, altădată eraţi întuneric, iar acum sunteţi lumină întru Domnul; umblaţi ca fii ai luminii! Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate şi adevăr, încercând ce este bine-plăcut Domnu ... Citeşte mai mult »

2017 - Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.