BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt.7
după Paşti

LES SAINTS DU JOUR

• Cuv. Isaachie Mărturisitorul, egumenul Mănăstirii Dalmaţilor
• Sf. Mc. Natalie, care de sabie s-a săvârşit
• Cuv. Varlaam, care cu pace s-a săvârşit
• Sf. Mc. Romano şi Teletie, care de sabie s-au săvârşit
• Sf. Mc. Evplu, care s-a săvârşit fiind înfăşurat în piele de bou şi pus în arsura soarelui

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Ioan XVI, 2-13

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: va veni vremea, când oricine vă va ucide pe voi va crede că aduce astfel slujbă lui Dumnezeu. Şi acestea le vor face pentru că n-au cunoscut nici pe Tatăl, nici pe Mine ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Fapte XXI, 26-32

În zilele acelea, Pavel, luând cu el pe acei bărbaţi, curăţindu-se împreună cu ei a doua zi, a intrat în templu, vestind împlinirea zilelor curăţirii, până când a fost adusă ofranda pentru fiecare din ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année