Eglise Saint Etienne - Calarasi - Bucarest

BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Mucenic Elefterie
• Sf. Antia, mama Sf. Elefterie
• Sf. Coremon prefectul
• Pomenirea celor 2 călăi
• Sf. Cuvios Pavel din muntele Latro
• Sf. Muceniţă Suzana
• Sf. Mucenic Elefterie Cubiculariu
• Sf. Mucenic Vah cel Nou
• Pomenirea hirotonirii Sf. Ioan Gură de Aur, patriarh al Constantinopolului

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Luca XVI, 1-9

Zis-a Domnul pilda aceasta: era un om bogat care avea un iconom; şi au pârât pe iconom către el că-i risipeşte avuţiile. Deci l-a chemat şi i-a zis: ce este aceasta ce aud despre tine? Să-mi dai socote ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Timotei III, 1-13

Fiule Timotei, vrednic de crezare, este cuvântul: de pofteşte cineva episcopie, bun lucru doreşte. Se cuvine dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année