BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-XXIII-a

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Părintele nostru şi întocmai cu apostolii Averchie, episcopul Ierapolei, făcătorul de minuni
• Sf. 7 Tineri din Efes: Maximilian, Iamvlih, Martian, Dionisie, Antonin, Exacustodian şi Constantin
• Sf. Mucenic Alexandru episcopul şi Iraclie Mucenicul, Anna şi Elisaveta, Teodota şi Glicheria
• Sf. Mucenic Zaharia
• Sf. Mucenic Ruf
• Sf. Cuvios Lot

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Luca III, 23-38; IV, 1

În vremea aceea, când a început să propovăduiască, Iisus era ca la treizeci de ani; fiind, precum se credea, fiu al lui Iosif, fiul lui Eli, fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Iana ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Efeseni V, 20-25

Fraţilor, mulţumind totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu (şi) Tatăl. Supuneţi-vă unul altuia întru frica lui Hristos. Femeile să se supună bărbaţilor lor ca ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année