BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Apostoli şi diaconi: Prohor, Nicanor, Timon şi Parmena
• Sf. Mucenic Evstatie, cel din Ancira
• Sf. Mucenic Acachie cel Nou
• Pomenirea târnosirii bisericii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în Diaconia
• Sf. Muceniţă Drosis
• Sf. Cuvioasă Irina care era din Capadocia şi se afla în Mănăstirea lui Hrisovalant
• Sf. Cuvios Pavel Xiropotamiteanul

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Matei XIII, 37-43

În vremea aceea, intrând Iisus în casă, s-au apropiat de Dânsul ucenicii Săi, zicând: lămureşte-ne pilda neghinelor din ţarină. El le-a răspuns, zicând: Cel ce seamănă sămânţa cea bună este Fiul Omului ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Corinteni III, 18-23

Fraţilor, nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înţelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înţelept. Căci înţelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lu ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année