BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Mare Mucenic Eustatie şi Teopista, soţia lui şi doi fii ai lor: Agapie şi Teopist
• Sf. Mărturisitori Ipatie episcopul şi Andrei preotul
• Sf. Mucenici Artemidor şi Talu
• Sf. Cuvios Meletie episcopul Ciprului şi pomenirea Marelui Ioan egipteanul
• Sf. Noul Mucenic Ilarion Criteanul care a mărturisit în Constantinopol

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Marcu IV, 24-34

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: să luaţi aminte la cele ce auziţi: cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura; iar vouă, celor ce ascultaţi, vi se va da cu adaos, căci celui ce are i se va da; iar celui c ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

II Corinteni XII, 20-21; XIII, 1-2

Fraţilor, mă tem ca nu cumva venind, să nu vă găsesc pe voi aşa precum voiesc, iar eu să fiu găsit de voi aşa precum nu voiţi; mă tem adică de certuri, de pizmă, de mânii, de întărâtări, de clevetiri, ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année