Eglise Saint Etienne - Calarasi - Bucarest

BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-XXVII-a

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Cuvios Patapie
• Sf. Apostoli din cei 70: Sosten, Apolo, Chifa, Tihic, Epafrodit, Cezar şi Onisifor
• Sf. Cuvios Sofronie, episcopul Ciprului

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

(Tămăduirea femeii gârbove)

Luca XIII, 10-17

În vremea aceea Iisus învăţa, într-o zi de sâmbătă, în sinagogă. Şi iată era acolo o femeie care avea, de optsprezece ani, un duh de slăbiciune, şi care era gârbovă de nu putea să se ridice în sus nici ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

(glas 8, voscr. 3)

Efeseni VI, 10-17

Fraţilor, întăriţi-vă în Domnul şi întru puterea tăriei Lui. Îmbrăcaţi-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotriva uneltirilor diavolului. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année