BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

din Post

LES SAINTS DU JOUR

• Cuv. Teodor Trihina
• Sf. Mc. Victor, Zotic, Zinon, Achindin, Chesarie, Severian, Hristofor, Teona şi Antonim
• Sf. Mc. Anastasie al Antiohiei
• Sf. Apostol Zacheu
• Cuv. Atanasie care a zidit Mănăstirea din Meteor în Tesalia
• Cuv. Iosaf, ce a sihăstrit împreună cu Cuv. Atanasie din Meteore

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Ioan XI, 1-45

În vremea aceea era bolnav un oarecare Lazăr din Betania, satul Mariei şi al Martei, sora ei. Şi Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul şi a şters picioarele Lui cu părul capului ei, iar Lazăr ce ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Evrei XII, 28; XIII, 1-8

Fraţilor, fiindcă primim o împărăţie neclintită, să fim mulţumitori, şi aşa să-I aducem lui Dumnezeu închinare plăcută, cu bună cucernicie şi cu sfială. Rămâneţi întru dragostea frăţească. Primirea de ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année