BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt.2
după Paşti

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Mc. Ianuarie episcopul şi cei împreună cu dânsul Procul, Soson, şi Faust diaconii, Dezideriu citeţul, Eutihie şi Acution
• Sf. Mc. Teodor cel din Perga Pamfiliei şi a celor împreună cu el
• Sf. Mc. Filipia maica Sf. Teodor
• Sf. Mc. Alexandra împărăteasa şi a slugilor ei Apolo, Isachie şi Codrat
• Sf. Maximian, Patriarhul Constantinopolului
• Cuv. Atanasie Sinaitul

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Ioan II, 12-22

În vremea aceea a venit Iisus în Capernaum, El şi mama Lui şi fraţii Lui şi ucenicii Lui, dar n-au rămas acolo decât puţine zile, căci erau aproape Paştile iudeilor, şi Iisus S-a suit la Ierusalim. Şi ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Fapte III, 1-8

În zilele acelea, Petru şi Ioan se suiau la templu pentru rugăciunea din ceasul al nouălea. Şi era un bărbat olog din pântecele mamei sale, pe care-l aduceau şi-l puneau în fiecare zi la poarta templul ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année