SLUJBĂ ARHIEREASCĂ ORTODOXĂ ŞI ROMÂNEASCĂ
ÎN CATEDRALA ROMANO-CATOLICĂ DIN TERMOLI, ITALIA

Excursie la invitaţia părintelui Iulian Stoica la Lancia, în Italia, prilejuită de un eveniment istoric: Litughia Ortodoxă în Catedrala Romano-Catolică unde se află moaştele Sfântului Apostol Timotei (ucenicul Sfântului Apostol Pavel), la Termoli, în Italia.

La Liturghia organizată de pr. Iulian Stoica (preot otodox din Lanciano, Italia) au participat Preasfinţitul Părinte Siluan - Episcop ortodox al Italiei şi Preasfinţitul Părinte Timotei - Episcop ortodox al Portugaliei şi Spaniei.

Din grupul nostru de români (de la Bucureşti) au participat: pr. Constantin Cârlan Ungureanu (paroh la Biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi, din Bucureşti), sora Natiţa (membră a Comitetului Parohial) şi dl. Zegrea Iustin (membru în Consiliul Parohial). Şi tot din România, pr. Eugen Ungureanu, paroh la Biserica Sf. Voievozi din Paşcani.

Evenimentul s-a petrecut pe 10 mai 2015, la care au participat peste 100 de credincioşi români din jurul oraşului Termoli din Italia.

Interesant este că printre ei s-au aflat şi mulţi credincioşi romano-catolici italieni dornici să asiste la o slujbă ortodoxă.

Poze de la acest moment istoric pot fi vizionate în Galeria foto eveniment Termoli, Italia.

• Sf. Mare Mucenic Eustatie şi Teopista, soţia lui şi doi fii ai lor: Agapie şi Teopist
• Sf. Mărturisitori Ipatie episcopul şi Andrei preotul
• Sf. Mucenici Artemidor şi Talu
• Sf. Cuvios Meletie episcopul Ciprului şi pomenirea Marelui Ioan egipteanul
• Sf. Noul Mucenic Ilarion Criteanul care a mărturisit în Constantinopol

Marcu IV, 24-34

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: să luaţi aminte la cele ce auziţi: cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura; iar vouă, celor ce ascultaţi, vi se va da cu adaos, căci celui ce are i se va da; iar celui c ... Citeşte mai mult »

II Corinteni XII, 20-21; XIII, 1-2

Fraţilor, mă tem ca nu cumva venind, să nu vă găsesc pe voi aşa precum voiesc, iar eu să fiu găsit de voi aşa precum nu voiţi; mă tem adică de certuri, de pizmă, de mânii, de întărâtări, de clevetiri, ... Citeşte mai mult »

2017 - Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

pred. senin