SLUJBĂ ARHIEREASCĂ ORTODOXĂ ŞI ROMÂNEASCĂ
ÎN CATEDRALA ROMANO-CATOLICĂ DIN TERMOLI, ITALIA

Excursie la invitaţia părintelui Iulian Stoica la Lancia, în Italia, prilejuită de un eveniment istoric: Litughia Ortodoxă în Catedrala Romano-Catolică unde se află moaştele Sfântului Apostol Timotei (ucenicul Sfântului Apostol Pavel), la Termoli, în Italia.

La Liturghia organizată de pr. Iulian Stoica (preot otodox din Lanciano, Italia) au participat Preasfinţitul Părinte Siluan - Episcop ortodox al Italiei şi Preasfinţitul Părinte Timotei - Episcop ortodox al Portugaliei şi Spaniei.

Din grupul nostru de români (de la Bucureşti) au participat: pr. Constantin Cârlan Ungureanu (paroh la Biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi, din Bucureşti), sora Natiţa (membră a Comitetului Parohial) şi dl. Zegrea Iustin (membru în Consiliul Parohial). Şi tot din România, pr. Eugen Ungureanu, paroh la Biserica Sf. Voievozi din Paşcani.

Evenimentul s-a petrecut pe 10 mai 2015, la care au participat peste 100 de credincioşi români din jurul oraşului Termoli din Italia.

Interesant este că printre ei s-au aflat şi mulţi credincioşi romano-catolici italieni dornici să asiste la o slujbă ortodoxă.

Poze de la acest moment istoric pot fi vizionate în Galeria foto eveniment Termoli, Italia.

Săpt. a-XXIII-a

• Sf. Părintele nostru şi întocmai cu apostolii Averchie, episcopul Ierapolei, făcătorul de minuni
• Sf. 7 Tineri din Efes: Maximilian, Iamvlih, Martian, Dionisie, Antonin, Exacustodian şi Constantin
• Sf. Mucenic Alexandru episcopul şi Iraclie Mucenicul, Anna şi Elisaveta, Teodota şi Glicheria
• Sf. Mucenic Zaharia
• Sf. Mucenic Ruf
• Sf. Cuvios Lot

Luca III, 23-38; IV, 1

În vremea aceea, când a început să propovăduiască, Iisus era ca la treizeci de ani; fiind, precum se credea, fiu al lui Iosif, fiul lui Eli, fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Iana ... Citeşte mai mult »

Efeseni V, 20-25

Fraţilor, mulţumind totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu (şi) Tatăl. Supuneţi-vă unul altuia întru frica lui Hristos. Femeile să se supună bărbaţilor lor ca ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.