SLUJBĂ ARHIEREASCĂ ORTODOXĂ ŞI ROMÂNEASCĂ
ÎN CATEDRALA ROMANO-CATOLICĂ DIN TERMOLI, ITALIA

Excursie la invitaţia părintelui Iulian Stoica la Lancia, în Italia, prilejuită de un eveniment istoric: Litughia Ortodoxă în Catedrala Romano-Catolică unde se află moaştele Sfântului Apostol Timotei (ucenicul Sfântului Apostol Pavel), la Termoli, în Italia.

La Liturghia organizată de pr. Iulian Stoica (preot otodox din Lanciano, Italia) au participat Preasfinţitul Părinte Siluan - Episcop ortodox al Italiei şi Preasfinţitul Părinte Timotei - Episcop ortodox al Portugaliei şi Spaniei.

Din grupul nostru de români (de la Bucureşti) au participat: pr. Constantin Cârlan Ungureanu (paroh la Biserica Sfântul Ştefan - Călăraşi, din Bucureşti), sora Natiţa (membră a Comitetului Parohial) şi dl. Zegrea Iustin (membru în Consiliul Parohial). Şi tot din România, pr. Eugen Ungureanu, paroh la Biserica Sf. Voievozi din Paşcani.

Evenimentul s-a petrecut pe 10 mai 2015, la care au participat peste 100 de credincioşi români din jurul oraşului Termoli din Italia.

Interesant este că printre ei s-au aflat şi mulţi credincioşi romano-catolici italieni dornici să asiste la o slujbă ortodoxă.

Poze de la acest moment istoric pot fi vizionate în Galeria foto eveniment Termoli, Italia.

Săapt.33

• Sf. Mc. Pamfil, Valent, Pavel, Seleuc, Porfiriu, Iulian, Teodul, Ilie, Ieremia, Isaia, Samuil şi Daniil
• Sf. mucenici din Martiropole şi a Cuv. Maruta episcopul
• Cuv. Flavian
• Sf. Flavian, patr. Constantinopolului
• Sf. nou Mc. Romano

Luca XVIII, 2-8

Zis-a Domnul pilda aceasta: într-o cetate era un judecător care de Dumnezeu nu se temea şi de om nu se ruşina. Era însă în cetatea aceea şi o văduvă care venea la el şi-i zicea: fă-mi dreptate faţă de ... Citeşte mai mult »

II Timotei II, 11-19

Fiule Timotei, vrednic de crezare este cuvântul: căci dacă am murit împreună cu Hristos, vom şi învia împreună cu El. Dacă rămânem întru El, vom şi împărăţi împreună cu El; de-L vom tăgădui, şi El ne v ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

USD:4.2016

pred. senin