EVANGHELII DUMINICALE

• Sf. Mucenic Acachie cel Nou
• Pomenirea târnosirii bisericii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în Diaconia
• Sf. Muceniţă Drosis
• Sf. Cuvioasă Irina care era din Capadocia şi se afla în Mănăstirea lui Hrisovalant
• Sf. Cuvios Pavel Xiropotamiteanul

Matei XIII, 37-43

În vremea aceea, intrând Iisus în casă, s-au apropiat de Dânsul ucenicii Săi, zicând: lămureşte-ne pilda neghinelor din ţarină. El le-a răspuns, zicând: Cel ce seamănă sămânţa cea bună este Fiul Omului ... Citeşte mai mult »

I Corinteni III, 18-23

Fraţilor, nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înţelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înţelept. Căci înţelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lu ... Citeşte mai mult »

2017 - Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.