PREOT PAROH ŞI SLUJITOR

Data naşterii 24 mai 1957

Hirotonit: 25 martie 1980

Slujitor la Parohia Sfântul Ştefan Călăraşi din anul 2011

Programul de slujbe al bisericii:

Zilnic:

Vineri:

17:00 - Sfântul Maslu

Sâmbătă:

08:00 - Utrenie şi Sfânta Liturghie
17:00 - Vecernie şi Acatistul Sfântului Ştefan

Duminică:

08:00 - Utrenie şi Sfânta Liturghie
cu dezlegări şi slujbe solicitate

Sărbătorile din timpul săptămânii urmează programul duminicii

Săpt. a-XXVII-a

• Sf. Cuvios Patapie
• Sf. Apostoli din cei 70: Sosten, Apolo, Chifa, Tihic, Epafrodit, Cezar şi Onisifor
• Sf. Cuvios Sofronie, episcopul Ciprului

(Tămăduirea femeii gârbove)

Luca XIII, 10-17

În vremea aceea Iisus învăţa, într-o zi de sâmbătă, în sinagogă. Şi iată era acolo o femeie care avea, de optsprezece ani, un duh de slăbiciune, şi care era gârbovă de nu putea să se ridice în sus nici ... Citeşte mai mult »

(glas 8, voscr. 3)

Efeseni VI, 10-17

Fraţilor, întăriţi-vă în Domnul şi întru puterea tăriei Lui. Îmbrăcaţi-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotriva uneltirilor diavolului. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

pred. înnorat