PREOT PAROH ŞI SLUJITOR

Data naşterii 24 mai 1957

Hirotonit: 25 martie 1980

Slujitor la Parohia Sfântul Ştefan Călăraşi din anul 2011

Programul de slujbe al bisericii:

Zilnic:

Vineri:

17:00 - Sfântul Maslu

Sâmbătă:

08:00 - Utrenie şi Sfânta Liturghie
17:00 - Vecernie şi Acatistul Sfântului Ştefan

Duminică:

08:00 - Utrenie şi Sfânta Liturghie
cu dezlegări şi slujbe solicitate

Sărbătorile din timpul săptămânii urmează programul duminicii

din Post

• Cuv. Teodor Trihina
• Sf. Mc. Victor, Zotic, Zinon, Achindin, Chesarie, Severian, Hristofor, Teona şi Antonim
• Sf. Mc. Anastasie al Antiohiei
• Sf. Apostol Zacheu
• Cuv. Atanasie care a zidit Mănăstirea din Meteor în Tesalia
• Cuv. Iosaf, ce a sihăstrit împreună cu Cuv. Atanasie din Meteore

Ioan XI, 1-45

În vremea aceea era bolnav un oarecare Lazăr din Betania, satul Mariei şi al Martei, sora ei. Şi Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul şi a şters picioarele Lui cu părul capului ei, iar Lazăr ce ... Citeşte mai mult »

Evrei XII, 28; XIII, 1-8

Fraţilor, fiindcă primim o împărăţie neclintită, să fim mulţumitori, şi aşa să-I aducem lui Dumnezeu închinare plăcută, cu bună cucernicie şi cu sfială. Rămâneţi întru dragostea frăţească. Primirea de ... Citeşte mai mult »

2019 - Anul omagial al interpreților de muzică bisericească şi anul comemorativ Nicodim Patriarhul şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

pred. senin