ДОБРЕ ДОШЛИ В САЙТА НА ЦЪРКВАТА "СBETИ СTEФAH"

СВЕТИИ HA ДEHЯ

• Sf. Mucenici Flor şi Lavru
• Pomenirea Sfintei gloate de săraci, care a zdrobit idolii
• Sf. Mucenici Ermi, Serapion şi Polien
• Sf. Muceniţe Iuliani, cea aproape de Strovil
• Sf. Mucenic Leon
• Sf. 4 sihaştri
• Sf. Patriarhi ai Constantinopolului: Ioan şi Gheorghe
• Sf. Cuvioşi Varnava, Sofronie şi Hristofor

Прочетете и слушат на дневната sinaxar
Румънският версия  ТУК

ЕВАНГЕЛИЕТО НА ДЕНЯ

Matei XX, 17-28

În vremea aceea, pe când mergea la Ierusalim, Iisus a luat pe cei doisprezece ucenici la o parte, pe cale, şi le-a spus: iată ne ducem la Ierusalim şi Fiul Omului va fi dat pe mâna căpeteniilor preoţil ... Citeşte mai mult »

AПОСТОЛ НА ДЕНЯ

I Corinteni XIV, 6-19

Fraţilor, dacă aş veni la voi, grăind în limbi, de ce folos v-aş fi, dacă nu v-aş vorbi sau în descoperire, sau în cunoştinţă, sau în proorocie, sau în învăţătură? Că precum cele neînsufleţite, care da ... Citeşte mai mult »

НОВИНИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ВЕЛИКДЕН ДАТА

Year